Kategorie
Inne

Nie zaśmiecajmy planety

Zmienność klimatu planety jest związana ze wzrostem globalnej temperatury. Wynika to ze wzrostu stężenia gazów cieplarnianych ze spalania paliw kopalnych, takich jak gaz, węgiel i ropa naftowa. W związku z tym składowiska odpadów, transport, energia, rolnictwo i przemysł są głównymi emitentami dwutlenku węgla i metanu szkodliwych dla atmosfery. Oczywiste jest, że większość pojazdów transportowych działa na paliwach kopalnych, dlatego konieczne jest ich racjonalne wykorzystanie.

Rozważ spacer lub jazdę na rowerze na wypadek, gdybyś musiał odbyć krótką podróż, oprócz unikania emisji gazów zanieczyszczających, pomoże ci to zachować zdrowie. Z drugiej strony, korzystanie z transportu publicznego i grupowanie się, aby korzystać tylko z jednego samochodu, aby iść do pracy, to działania, które planeta doceni. Odpady stałe to zdecydowanie duży problem. Składowiska odpadów stały się jednym z największych emitentów metanu. Ponadto odpady wpływają na glebę i wodę oraz zagrażają życiu zwierząt. Dobrym pomysłem jest pozbycie się baterii lub zużytego oleju spożywczego w miejscach przeznaczonych do tego celu. Pomocne jest również sortowanie odpadów i umieszczanie ich w różnych pojemnikach według kategorii, takich jak organiczne, papier, plastik lub szkło. Nie zaśmiecajmy planety, ponieważ skutki takiego działania mogą być przerażające.

O tym warto pamiętać!

Prawdopodobnie już wiesz, że ekstensywna hodowla zwierząt gospodarskich szkodzi środowisku. W rzeczywistości sektor ten przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych o 15%, oprócz wycinki drzew i pogorszenia stanu gleby oraz zanieczyszczenia wody. Możesz zrobić swoje, spożywając mniej tego rodzaju mięsa. Innym sposobem na zmniejszenie wpływu na klimat poprzez kontrolowanie diety jest kupowanie sezonowych owoców i warzyw, najlepiej uprawianych lokalnie. Ponadto przejrzyj produkty, które masz dostępne w lodówce i spiżarni, wykorzystaj je w pełni i unikaj ich wyrzucania. Aby zwiększyć swój wkład w ochronę planety, staraj się dokonywać bardziej świadomych zakupów, biorąc pod uwagę to, co jest naprawdę niezbędne dla Ciebie i Twojej rodziny.